понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, choć częstokroć służą i za dekoracje. Z reguły takie sztacheta plastykowe sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo powabu maja również takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także bujnie rozkwitają, ale potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe z Czeladzi mogą być niesłychanie cienkie, chociaż powinno się je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie plot aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий