среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ��lepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachety plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na sztacheta z plastyku na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie z plastyku na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztachety plastikowe z Miechowa na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa unosi się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych układach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий